Seo uzmanı kimdir

6 Nisan 2021, 0 Yorum

Seo uzmanı Kimdir? İyi bir uzmanı Nasıl olunur?

Seo uzmanı : Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarındaki web site sıralamasını yukarı çıkarmak, ücretsiz organik trafik artırmak  amacıyla web sitelerini optimize eden kişidir.

Bir başka deyiş ile arama motorlarına daha fazla trafik çekmeyi bilen kişidir.

Seo uzmanı Kimdir, Ne iş yapar?

Arama motoru optimizasyonu (SEO/ Search Engine Optimization) her web site sahibi için zorunluluktur. Üretilen bir içeriği, sunulan bir hizmeti veya ürünü internet kullanıcılarına duyurmak dijital çağda zorunluluk haline geldi. Her şirket gibi arama motorları da karlılık elde etme üzerine kurulmuştur, kullanıcılara daha fazla reklam satabilmek için sıralamalarda yukarıda olmamın çok önemli noktalarını bulanık olarak tutmaktadır.

Seo uzmanı bu gri noktaları, arama motorlarının site sahiplerine yaptığı hamleleri analiz eder ve daha az bütçe ile yukarı basamaklarda kalmanın yollarını arar. Maalesef bu konuda uzman olmak için bir üniversite bitirmek gerekmez, 2021 yılında dahi bildiğimiz kadarıyla bu işi yapabilmeyi anlatan resmi bir diploma yok. Birçok kişi bu alandaki bilgiyi Seo eğitmenleri ve uzmanları tecrübelerini birçok kullanıcıya aktardığı kadarıyla bilgi sahibi olmaktadır.

seo uzmani grafik

Seo uzmanında Olması gereken beceriler

Seo alanında uzman olabilmek veya bu alanda bir uzmandan destek almak isterseniz ölçümleyeceğiniz temel durumlar şöyle olmalıdır.

Seo’un Temel Kavramını iyi bilmeli

SEO Arama motorlarının web site sahiplerinden istediği 200’den fazla etkeni en iyi şekilde işlenmesi sonucu maksimum trafiği elde etme sanatıdır. SEO’u bir çorba yapmak gibi örneklendirilmesi gerekirse, 10 farklı aşçı 200 farklı malzeme ile bir karışım yaparken malzemeler aynı da olsa pişirme tekniği, malzemelerin miktarı ve el lezzeti her çorbada farklı bir tat oluşturacaktır. Her SEO ustasının da kendine göre bir çorba yapma stili vardır, GOOGLE amcanın sevdiği en güzel çorbayı yapan kendini yenilecek listesinin üzerinde bulur.

Temel olarak bir seo ajansı, çalışma yaparken Se onun temel kavramları, işleyiş mantığı ve verdiği tepkileri çok iyi bilmelidir. Seo uzmanı şu kavramlara dikkat eder.

Anahtar kelime araştırma, bulma ve Seçme

Anahtar kelime araştırma siteyi anahtar kelimelere göre düzenleme seo uzmanlarının en çok uğraştığı ve bilmesi gereken unsurlardan biri. Rakip siteler ve arama motorlarının vermiş olduğu bilgiler ile anahtar kelime bulma konusunda SEO uzmanları çok iyi olmalıdır.

İçeriği analiz etme ve Teknik optimizasyon

Bilinenin aksine teknik optimizasyon ve içeriğin ayarlanması çok önemlidir. Seo uzmanları En az anahtar kelime araştırması, dış bağlantı konusunda olduğu kadar içerik ve teknik optimizasyon konusunda uzman olması gerekmektedir.

Bazen içerikte yapılacak küçücük değişiklikler ile Google algoritmalarının istediğini yerine getirmiş olunur ve sıralamaya çok yüksek katkılar sağlar.

Rakip analizi ve yorumlaması

Rakipler seo Kampanyalarında yapılacak çalışmayı etkileyen en büyük faktördür. Aranma hacmi düşük ve rakiplerin olmadığı ve boşluk olan sektörlerde tabi ki yapılacak harcama ve performans daha az olabilir lakin sektörde öncü ve güçlü rakipler ile mücadele ediliyorsa SEO ataklarını ona göre planlanması gerekir. İyi bir seo uzmanı rakipleri çok iyi analiz edip Neler yapılabileceğini en ekonomik yöntemleri le belirleyebilir olması gerekir.

Seo uzmanı çeşitli araç ve gereçler ile rakip analizlerini yapabiliyor olması gerekir. Dünyaca bilinen ve en çok kullanılan seo araçları şunlardır.

  • Ahrefs
  • Semrush
  • Keyword io
  • Scream frog
  • Moz

Dış Seo (Off Page) Konusunu çok iyi bilmeli

Backlink bir seo kamyanyasını tarlada ürün yetiştirmeye benzetirsek, gübrelemesi olarak düşünebilirsiniz, zamanında ve verimli gübreleme mahsulün iyi çıkmasını nasıl sağlıyor ise aynı şekilde doğru backlink kullanımı da aynı şekilde sitenin hızlıca yukarı çıkmasını sağlayabilir. Lakin bu gübreleme doğal olmayacağından içindeki kimyasallar iyi ayarlanmazsa ürünü kökünden de çürütebilir.

Doğru teknikleri bilmeden backlink alımı kısa vadede çözümler sunuyor gibi olsa da kökünü çürütüp ileride kolay çözülemeyecek sorunlar olarak karşınıza çıkabilir. En kötüsü para verip satın aldığınız linkler yine para vererek siteden temizlemek zorunda kalabilirsiniz. Kayıp ettiğiniz zaman da sizin en büyük zararınız olur.

Seo’u Denemeden bilemezsin!

Tüm dünyada seo için ipuçları ve bilgi akışı devam ediyor, sadece kitap okuyarak veya video izleyerek seo tecrübesi edinilmez.  Seo öğrenmek istiyorsanız bir an önce yeni bir web sitesi oluşturarak bu konu hakkında tecrübeler edinmeniz gerekiyor.

Son olarak Seo uzmanı arayanlar Şunlara Dikkat etmeli

Üzülerek belirtiyorum ki herkes kendini birkaç saat hazırlık yaptıktan sonra Seo ajansı, ( Seo uzmanı olarak) pazarlayabilir, Lakin her uzmanım diyen kişilerin neyi ne zaman yapacağını bildiği anlamına gelmez. Seo Büyük bir tabloda rol alan yüzlerce figürün birleştiği, tecrübe isteyen bir kavramdır. Tablodaki oyuncuların ne zaman takım katılacağına karar vermek uzun yıllara yayılan tecrübe ve bilgiye ihtiyaç duyan bir yetenektir.

Başarıyı yakalamak isteyen tüm web siteleri SEO stratejilerine ihtiyaç duyar, iyi bir uzman çok kısa sürede seo konusunda hangi atakların yapılacağına karar verebilir. Şirketler, web site sahipleri ve Google sıralamasında yükselmek isteyen kişiler seo ajansından destek almak istediğinde nelere dikkat edeceğini bilmesinde fayda var.

Seo uzmanı Bilgi, beceri ve Tecrübe ölçümü

Yazımızın üstünde de söylediğimiz gibi çok kısa süre ve küçük sermayeler ile Kurumsal SEO Ajansı kurulabilir, lakin her seo uzmanı ( Ajansı) Olduğunu iddia eden kişi bu alanda uzman mı? Hayal kırıklığına uğramamak için küçük testler ile hizmet alacağınız kurumun bilgi ve tecrübelerini analiz edebilirsiniz. Çünkü SEO İşi milyonlarca lira yatırım isteyen bir sektör değildir. Asıl işi yapan bilgi ve tecrübe birikimidir.

İspat edilmiş başarı örnekleri ( referans)

Arama motorları milyarlarca dolarlık bütçe ve reklam gelirleri ile hizmet veren kuruluşlardır. Kesin şu bilgi sizi 1. Sıraya getirecek diye bir tabir yoktur, lakin Seo Uzmanı vasfında hizmet veren kişilerin verdikleri hizmetler noktasında başarılarını göstermeleri gerekmektedir. Başarılarını kendi sitelerini inceleyerek veya müşteri referansları ile inceleyebilirsiniz.

Hatta referans olarak sundukları müşteriler ile bizzat iletişime geçerek erdikleri hizmet ve başarıları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Çok az kişi hiçbir kazanç elde etmediği firmaya referans olur.

Meslek sevgisi, öğrenmeye açıklığı (Seo ajansınız güncel mi? )

Üzülerek söylemek istiyoruz ki Google politikalarını ve sıralama faktörlerini her yıl belirli aralıklar ile güncelliyor ve geliştiriyor. Seo işi ile ilgilenen herkes bu güncellemeleri takip etmeli ve yeni bilgilerden haberdar olmalıdır. Aksi halde 2008-2009 yılındaki yöntemler ile seo yapmaya çalışıp sitelere kardan daha fazla zararlar verebilirler.

Son olarak Tabi ki fiyat performans ölçümü

Her seo kampanyası sektördeki zorluk, anahtar kelimedeki rekabet ve rakiplerin ataklarına göre analiz edilip planlaması yapılmalıdır. Her siteye aynı yöntemler ile sıralama almak mümkün değildir. Siteye özel çalışmalar arz eder. Dolayısı ile her siteye aynı enerji ve fiyat verilmesi mümkün değildir. Belirli paketlerden ziyade siteye özel çalışmalar ve bu verilen hizmete senkronize fiyatlar veren firmalar araştırılmalıdır.

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.