goole sıralam değişimi neden olur

11 Nisan 2021, 0 Yorum

Google Dalgalanmaları? Ne yapılmalı?


Google sıralamalarında üst sıralara çıkma arzusu her web site sahibinin istek ve arzuları içindedir. Öyle ki küçük bir sıralama artışı veya azalışı özellikle ilk 3 sıra içinde olan kelimelerde oldukça hit değişkenliğine sebep olabilir. Birçok web sitesinin sıralama aldığı anahtar kelimeler zaman zaman aşağı yukarı git gel yaparak değişkenlik gösterebilir. Halk arasında genel tabiri ile buna Google dalgalanmaları diyebiliriz.

Google dalgalanmaları birçok sebepten olabilir ve çok doğal bir şeydir. Asıl önemli olan web site sahiplerinin ne zaman panik yapması veya ne zaman sitesine müdahalede bulunması gerektiğini iyi bilmesi gerekir. Bazen Erken davranıp acele ile aksiyon alan web site sahipleri tabiri caiz ise “Kaş yapayım derken göz çıkarabilir”  Bu içerikte sizlere Google dalgalanmaları sırasında web site sahipleri ne yapmalı, Google dalgalanmaları neden olur özetle anlatmaya çalışacağım.

Google Dalgalanmaları

Google dalgalanmaları çok normaldir, dalgalanma anında panik yapmadan sadece kelimelerin oturmasını beklemek gerekir.

Web sitelerinin anahtar kelimelerde aşağı ve yukarı olarak Google arama sonuçlarında haraketlilik göstermesine denir. Tahminlerinizin aksine çok doğal bir harekettir. Anahtar kelimelerin sıralamasını Google 200+ faktör ile otomatik olarak belirler. Bu süreçte akraba sitelerine torpil bile geçmez.

Aşağıdaki görselde de göreceğiniz gibi bu yazıyı yazarken basit bir arama yaparak “site hız testi” araması yaptık ve Google kendi aracı olan thinkwithgoogle.com sitesini bu kelimede yüksek sıralamada hedeflediği ve rekabet olduğu için adwords reklamı çıktığını, yine özel bir sitenin adwords reklamı ile kullanıcı çekmeye çalıştığını göreceksiniz.

Asıl can alıcı nokta bu anahtar kelimede organik 1. Sıradaki anahtar kelimenin googlenin hedeflediği sayfasının değil, farklı bir sayfasının 1. Sırada olduğunu göreceksiniz. Asıl çıkmak istediği sayfa ise 2. Sırada… Yani Google kendi sitelerine bile sıralama konusunda torpil geçmiyor.  Dolayısı ile sıralamalarda iyi olanın yükseleceğinin kanıtıdır.

Google Dalgalanmaları Neden olur?

Anahtar kelimelerin sıralamada değişkenlik göstermesi kadar doğal başka bir şey yoktur. Temel olarak bu değişiklikleri birkaç nedene bağlayabiliriz bunları sıralamak gerekirse;


Google Algoritma değişikliği olduğunda

Google algoritmasını sürekli güncelliyor. Bu güncellemeler esnasında bazen bütün çekirdek alt yapısını değiştiriyor ve geçmişte kıymet verdiği şeyleri kıymetsiz, kıymetli bulduğu şeyleri ise kıymetli bulabiliyor.  Genellikle senede bir veya iki kere büyük çekirdek güncelleme ve onlarca küçük güncelleme ile sıralama faktörlerini değiştiriyor.

Bu süreçte çok büyük dalgalanmalar olmakla birlikte, sıralamalarda tüm sektörler için çok büyük oynaklıklar meydana gelebilir. Bilinen son büyük güncelleme 4 aralık 2020’de Dünya çapındaki büyük güncellemedir. Aşağıdaki resimde Amerika birleşik devletlerinde ki Alışveriş site sıralamalarının Nisan ayındaki güncelleme ile sıralamalarındaki oynaklığı gözlemleyebilirsiniz.

semrus sensör sıralama değişkeni
algoritma güncelelmesi google dalgalanması

Değişen rekabet ve Rakip güncellemeleri

Dünya artık her hali ile hızlı ve bilgi ve teknolojiye insanlar oldukça hızlı erişmek istiyor. Alınan hizmetler olsun bilgi olsun anlık olarak değişebiliyor. Eğer sizde internette bir siteniz var ve herhangi bir konuda ürün veya hizmet satışı yapıyorsanız ürün ve hizmetinizi düzenli olarak güncellemelisiniz. Eğer siz güncellemezseniz içeriğini ve hizmetini geliştirip insanlara anlatmak isteyen diğer firmalar sizin önünüze geçer.

Google sıralama dalgalanmalarındaki en önemli etken rakiplerin yapmış olduğu teknik ve bilgi güncellemeleridir. Kim aynı hizmeti daha iyi sağlayan kişilerden almak istemez ki? Google’nin de amacı en iyi hizmeti sağlayan kişiyi en üst sıralara atarak kullanıcılarını bilgi ve hizmete en hızlı şekilde götürmektir. Sıralamanızda düşüşler yaşıyorsanız ilk bakacağınız rakiplerin daha iyi yapmış olduğu bir güncelleme var mı yok mu kontrol etmek olacaktır.

Yanlış uygulanan SEO Teknikleri

Google dalgalanmalarının nedenleri içinde en önemlilerinden biri de yanlış uygulanan Seo teknikleridir. Yazımızın başında da dediğimiz gibi tüm web site sahipleri sitelerini Google sıralamalarında üst sıralara çıkarmak istemektedir. Bazen bu sıralamaları almak için Google’i kandırmaya çalışırlar veya aşırı site optimizasyonu yaparak sitenin sıralamada yükseltmeye çalışırken daha da gerilere düşürebilir.  Örneğin bazen siteyi yükseltmesi için alınan backlinkler siteyi sıralamadan düşürebilir, hatta sıralamadan tamamen yok edebilir.

Sitedeki Teknik sorunlar

Teknik sorunlar genellikle yazılımlardan kaynaklı olmaktadır. Zamanla güncelliğini yitiren teknolojiler olduğundan kullanıcı odaklı olmaktan çıkıp kullanıcılara zorluk yaşatır hala gelebilir. Google botları bu zorlukları çeşitli algoritmalar ile test edip algıladığında sitenin sıralamasını otomatik olarak geriye doğru atabilmektedir. Bu süreçte tek yapılması gereken bu aksaklıkların bulunup düzeltilerek beklemek olacaktır.

Örnek vermek gerekirse; Cep telefonlarının kullanımının arması ile özellikle son 5 yıl içinde Google mobil uyumlu olmayan siteleri sıralamalardan çıkarabileceğini, yine mobil uyumlu olan siteleri ödüllendirebileceğini bildirmiştir.

Google Manuel ceza veya Cezalarında

Bir web site sahibinin başına gelebilecek en büyük sorunlardan biri algoritmik cezalar veya Daha kötüsü manuel cezalardır diyebiliriz. Googleyi kandırma çabalarını sistem yakalar veya manuel kontroller ile yakalanılırsa eninde sonunda ceza ile karşı karşıya kalınabilir ve sitenize organik olarak kullanıcı göndermek çok zor olabilir. Genellikle backlink alımlarını normalin üzerinde yapan site sahiplerinin aldığı ceza türü olan bu tür cezalar ciddi sıralama kaybı yaşatmaktadır.

Algoritmik veya manuel ceza almış bir site sahibi hemen yapmış olduğu hatayı düzeltip bildirimde bulunması gerekmektedir. Fakat şunu unutmamanız gerekir ki; sitesinin eski konumuna gelmesi biraz zaman alabilir.

Google Dalgalanmalarında Ne yapılmalı?

Öncelikle unutmamanız gerekiyor ki bu dalgalanmalar ölümle yaşam kadar doğaldır. Genellikle çok fazla bir şey yapmanıza gerek yoktur ki bir süre sonra bu dalgalanmalar oturup sıralamanız bir süreliğine yerini koruyacaktır. Siteye özel bir ceza veya teknik sorun yoksa bu tarz dalgalanmalarda genellikle hiçbir şey yapmadan beklemek daha hayırlı bir durum olacaktır. Bir çok site sahibi bu dalgalanmalar esnasında heyecanlanıp sitenin yapısı ile oynama yapıp daha büyük zararlar verebilmektedir.

Eğer google dalgalanmaları 1-2 basamak aşağı yukarı şeklindeyse sitenin yapısı ile oynamadan beleyerek en iyi soncu alacağınızdan şüphe etmeyin. Büyük özellikle ilk 100 sıralamadan çıkan dalgalanma yaşıyorsanız sorunun kaynağına inip müdahale edilmesi gerekebilir. Tecrübeli bir seo uzmanı genellikle bu dalgalanmaların sebeplerini kolaylıkla anlayarak durumu kurtaracak hamleleri yapabilir.

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.